KPSS 2017, KPSS 2018 DERECELERİ ÇIKARAN KURUMUMUZDA GELENEK YİNE DEĞİŞMEDİ! KPSS 2019 FARKLI PUAN TÜRLERİNDE 4 TÜRKİYE 1’İNCİSİ YİNE 4T AKADEMİ’DEN! İLK 100’DE ONLARCA DERECE ÇIKARAN, %80 KİTLESEL BAŞARI SAĞLAYAN KURUMUMUZDA SİZ DE YERİNİZİ ALIN, BAŞARINIZI TESADÜFLERE BIRAKMAYIN.

 

 

EĞİTİM KADROMUZ

İKTİSAT 210 SAAT               PROF.DR.YÜKSEL BİLGİLİ

   YAYINLARI KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE

                  MAHMUT TURGUT

                  EMRAH POLAT

                  OZAN AKIN

                  ONUR DEMİRHAN

HUKUK 210 SAAT       4T AKADEMİ HUKUK ZÜMRESİ       

                  BEKİR GENÇ

                  GÖKHAN AKSOY

                  ELİF KENDÜZLER 

                  İSMAİL ÖZBEK

                  ÜNAL KUTLU

                  AYŞE PARLAK AKKAŞ

                   İSMAİL ALAGÖZ

                   ÇAĞRI HOCA

MALİYE 75 SAAT               ARDA HAKAN ÖĞRETİR

               GÜLDEMET DEMİRCİ

                   DEMET YAVUZ

 MUHASEBE 85 SAAT                ALİCAN DOVLETOV

                     ZELİHA EKİCİ

 

 

*KPSS A GRUBU PROGRAMI KAPSAMINDA 580 SAAT ALAN BİLGİSİ DERSİ + 130 SAAT SORU ÇÖZÜMÜ-GENEL TEKRAR DERSİ (80 SORUDA DEVR-İ KPSS KAMPI) + 150 SAAT KURUM SINAVLARINA HAZIRLIK KAMPI+ 140 SAAT BİREBİR/SINIF ETÜTLERİ OLMAK ÜZERE 1000 SAAT ALAN BİLGİSİ , 505 SAAT GK/GY DERSİ VERİLMEKTEDİR,

*DERSLERE 4T KİTAPLARINI YAZAN HOCALAR GELİR,

*4T KPSS ALAN BİLGİSİ YAYINLARININ TAMAMI (KONU ANLATIMLI KİTAPLAR, ÇIKMIŞ SORULAR KİTAPLARI, ÖZGÜN SORU BANKALARI) KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİMİZE HEDİYE EDİLİR,

*KPSS ÖNCESİ 100 SAAT SORU ÇÖZÜMÜ GENEL TEKRAR DERSLERİ YAPILIR (80 SORUDA DEVR-İ KPSS KAMPI)

*YIL BOYUNCA HEMEN HER AKŞAM BİREBİR/SINIF ETÜTLERİ İLE KONU TEKRARLARI YAPILIR,

*KPSS SONRASI 150 SAAT KURUM SINAVLARINA HAZIRLIK KAMP PROGRAMI YAPILIR.

       KPSS A 2019-2020 YENİ DÖNEM GRUP BAŞLANGIÇ TARİHLERİ

                                                                                                    GRUP BAŞLANGIÇ TARİHLERİ
HAFTA İÇİ SABAH GRUPLARI  HAFTA SONU GRUPLARI
9 EYLÜL *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

 

16 EYLÜL 1.GRUP *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

 

16 EYLÜL 2.GRUP *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

23 EYLÜL *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

30 EYLÜL *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

14 EYLÜL *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR   

 

14 EKİM 1.GRUP*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

14 EKİM 2.GRUP*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

28 EYLÜL*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR
28 EKİM*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR 12 EKİM*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

26 EKİM*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR

 

 
11 KASIM*GRUBUMUZ DOLMUŞTUR 16 KASIM *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR  
   
6 OCAK *GRUBUMUZ DOLMUŞTUR    

 

ÖĞRENCİLERİMİZE 4T YAYINLARININ KONU ANLATIMLI KİTAPLARI, ÖZGÜN SORU BANKALARI VE ÇIKMIŞ SORULAR KİTAPLARI SET HALİNDE HEDİYE EDİLİR;

 

                                            

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KPSS-A Sınavı Hakkında Genel Bilgilendirme

 A Grubu Kadrolar;Başbakanlık,Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

KPSS Lisans sınavının Alan Bilgisi oturumlarına katılmak zorunlu mudur? Kamu kurum ve kuruluşlarının A Grubu kadrolarına başvurmak isteyen adayların sınavın Genel Yetenek Genel Kültür ile kendilerine uygun Alan Bilgisi oturumlarına katılmaları gerekmektedir.

KPSS A Grubu için Yaş Sınırı Var mı?

A tipi memurluk alımlarında genel olarak 35 yaş sınırı konulmakla birlikte bu durum her atama döneminde değişebilir ve alım şartlarının içerisine eklenir. Her memuriyet çeşidinin kendine özel şartları olduğundan yaş sınırı da her memuriyette değişecektir. Bu nedenle adayların, başvuracakları memuriyetler için ilanda belirtilen şartları kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

A Grubu Kadrolarında Kullanılan Puan Türleri

Her kurumun personel alımlarında istediği koşullar farklı olabileceği gibi, A Grubu kadrolara personel seçiminde istediği farklı puan türleri de vardır.

KPSS A Oturumları

Puan türlerinin hepsinin hesaplanması için adayların 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü sabah 1. Oturumun (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) ve öğlen 2. Oturumun (Hukuk, İktisat, Maliye) hepsine girmesi ve her sınav bölümünden en az 1 net yapılmalıdır. Her oturumda girilen dersler için en az 1 ham puana (net) sahip olunur ise dersin içinde bulunduğu puan türü hesaplanabilir. Cumartesi öğle oturumundaki derslerden en az 1 tane işaretlenmesi durumunda bu derslerin yer aldığı hiçbir puan türü hesaplanmaz. Bu da adayların daha az sınav kurum sınavına başvurabilmelerine sebep olacaktır. KPSS Alan Sınavları 3. Oturumu ise (İşletme, Muhasebe, İstatistik) 21 Temmuz 2019 tarihinde uygulanacaktır.

A Grubu kadrolara yönelik alımların hepsi kurumsal alımdır ve genel olarak her kurum farklı puanlar kullanmaktadır. Bu nedenle A Grubu adayların bu alana yönelik tüm oturumlara girmesi uygun olacaktır.

Bazı KPSS A Grubu Kadroları

BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü Denetmen Yardımcısı

Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. Müfettiş Yardımcılığı

TBMM Uzman Yardımcılığı

Devlet Malzeme Ofisi Müfettiş Yardımcılığı

Vergi Müfettiş Yardımcılığı

Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı ve Bankacılık Uzman Yardımcılığı

PTT Müfettiş Yardımcılığı

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Müfettiş Yardımcılığı

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Müfettiş Yardımcılığı

Kalkınma Bankası Uzman Yardımcılığı

Belediyelerin Müfettiş Yardımcılığı kadrosu

Stajyer Hazine Kontrolörü

Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Maliye Müfettiş Yardımcılığı

Gelir Uzman Yardımcısı

Vergi Denetmen Yardımcısı

Devlet Gelir Uzman Yardımcısı

Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı
Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü

 

A Grubu adayları ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) gibi bağımsız kurumlara da girebilmektedir.

 

KPSS Lisans sınavına kimlerin başvurması gerekmektedir?

  1. a) Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu kadrolarına başvurmak isteyenler,
  2. b) Kamu kurum ve kuruluşlarının A Grubu kadrolarına başvurmak isteyenler,
  3. c) Millî Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarına başvurmak isteyenler,
  4. d) Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde görev almak isteyenler sınava başvurmalıdır.

 

Sınava kimler başvurabilir?

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

 

2019 KPSS-A Grubu Sınavı Ne Zaman?

2019 KPSS Alan Bilgisi 20-21 Temmuz 2019 tarihinde uygulanacaktır.

2019 Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılacaktır. Sınav, lisans düzeyindedir.

Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS Alan Bilgisi her yıl yapılarak ilgili kadrolara atama yapılır. Bu sınava lisans mezunları ve mezun olabilecek durumda olanlar (son sınıf öğrencileri) girebilir. Sadece adayın kamu kurum ve kuruluşlarına iş başvurusu yaptığı zaman mezun durumda olması gerekir.

Geçerlilik Süresi

2017 ve sonrası KPSS–A puanlarının geçerlilik süresi 2 yıl olarak kabul edilmiştir.

Yeterlilik Süreci Nedir?

A Grubu kadroları diğerlerinden ayıran en büyük fark en az 3 yıllık bir yeterlilik sürecinin olmasıdır. Bu süreçte memurun yetiştirilmesi ve mesleğin gerektirdiği niteliklerin kazandırılması hedeflenir. Buna göre, bir kariyer mesleği kazanan kişi önce yardımcı olarak atanır, kurumun farklı birimlerinde görev alarak kurumun işleyişini öğrenir. 3’üncü yılın sonunda sunmak üzere tez hazırlarlar ve 3 yılın sonunda kurum içinde yazılı ve sözlü sınav ya da yalnızca sözlü sınav yapılır. Yeterlilik süreci sonucunda başarılı olanların stajyer, aday, yardımcı gibi unvanları kaldırılır, Uzman Yardımcısı Uzman, Müfettiş Yardımcısı ise Müfettiş olarak görevine devam eder. Başka bir ifadeyle 3 yıl sonunda alanlarında Uzman unvanına sahip olma şansları vardır.

 

KPSS-A Grubu Rehberlik

İktisat Öğrenmenin Güçlüğü Hakkında Ve İktisat Nasıl Çalışılmalı?

İktisat eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği sorusu, iktisatçılar arasında hala tartışılmaktadır. Kuşkusuz bu tartışmanın nedeni, öğrencilerin iktisada karşı duydukları önyargıdır. Bu ön yargıyla muhatap olan tek bilim dalı iktisat değildir. Matematik bilimi de aynı önyargıdan muzdariptir. Burada akla gelen sorular şunlardır: Öğrenciler, bu ön yargılarında haklı mıdır? İktisat öğrenmek gerçekten bu kadar zor mudur? İktisat öğrenmeyi engelleyen unsurlar nelerdir? Bu sorulara verilebilecek cevaplar kişiden kişiye değişecektir.

Bir defa iktisat öğrenimi ile ilgili öğrenilmiş bir çaresizlik vardır. Öğrenci fakülteye başlar başlamaz iktisat derslerinden başarılı olmanın zorluklarına dair bir yığın mit duyar. Öğrenci başarısızlığı en baştan satın aldığında, başarmak için göstermiş olduğu gayrette bir azalma meydana gelir. Ayrıca insanın yüksek ihtimalle başarısız olacağını düşündüğü bir dersi öğrenme yönünde motivasyonu düşük olacaktır.i

İktisat öğrenimine karşı sergilenen soğuk duruşun bir diğer nedeni, iktisadın hayata yakınlaştırılamamasıdır. Yani öğrencilerin “iktisat hayatın neresinde?” sorusuna cevap bulamaması, iktisada karşı bir önyargıyı beraberinde getirmektedir. Bu sorunun cevabı şudur: “İktisat, hayatın tam ortasındadır”. Öğrenilen her bir iktisadi terimin-kavramın gerçek hayatta karşılığı vardır. Sadece onu görebilmek gerekir. Bu durum bir örnekle açıklanabilir. Talebin fiyat esnekliğini bilmek ne işimize yarar? şeklinde bir soruya verilecek cevap, çok işimize yarar olacaktır. Eğer bir firma ürettiği malın talep esnekliğini bilmiyorsa, hasılatını maksimize edecek fiyatlama politikasını yapamayacaktır. Üretilen mala ilişkin talebin fiyat esnekliği yüksekse, malın fiyatı % 10 düşürüldüğünde satış miktarı % 10’dan daha fazla artacağı İçin firmanın hasılatı artacaktır. Bu durumda firma, talebin fiyat esnekliği birden büyük olan bir mal üretiyorsa, cirosunu arttırmak İçin sattığı malın fiyatını, esnekliğin bire eşit olduğu yere kadar düşürmelidir.

İktisat öğrenimi İle İlgili bir diğer sorun, içselleştirilmemiş temel kavramlarla öğrencilerin analiz yapmaya çalışması veya çalıştırılmasıdır. Bu henüz makas tutmayı öğrenmemiş bir berberin saç kesmesine benzemektedir. Nispi fiyat-mutlak fiyat, reel-nominal, eğim-esneklik gibi temel kavramlar içselleştirilmediğinde analiz yapmak son derece güçleşmektedir. Diyelim ki bir ekonomide beş tane ekmek üretilmekte ve bu ekmekler 3 TL’den satılmaktadır. Bu ekonomi için reel üretim (reel GSYİH, çıktı düzeyi) beş ekmektir. Eğer bu ekonominin gerçek anlamda büyümesinden bahsediliyorsa üretilen ekmek sayısı beşten altıya çıkartılmalıdır. Bu durumda reel büyüme oranı % 20 olmaktadır. Diğer taraftan reel üretim olan beş ekmek, ekmeğin fiyatı olan 3 TL ile çarpıldığında nominal GSYİH 15 TL olarak bulunur. Dolayısıyla reel ve nominal ayrımının gerçek anlamda anlaşılmadığı bir ortamda, iktisat öğrenmek hayli güçleşecektir.

İktisadın “korkulan ve güçlükle öğrenilen” bir ders olarak algılanmasının bir diğer nedeni, iktisat okulları arasındaki görüş farklılıklarının karşılaştırmalı olarak ele alınmamasıdır. İktisadi okulların meseleleri ele alış biçimlerindeki farklılıklar bilinmeden iktisat öğrenmeye çalışmak “kör dövüşünden” başka bir şey değildir. Örneğin para talebi neyin fonksiyonudur? Yani insanlar ellerinde neden para tutar? Bu soruya verilecek cevap iktisat okulları açısından farklılık arz etmektedir. Elde ne kadar para tutulacağı. Klasik okula göre işlem amacı; Keynesyen okula göre işlem, ihtiyat ve spekülasyon amacı; Monetarist okula göre, sürekli gelir, beşeri servetin toplam servet içindeki payı, beşeri olmayan servetin getirisi ve beklenen enflasyon oranı belirlemektedir. Bu farklılıkları gözönüne sermek amacıyla , Karşılaştırmalı İktisat Okulları adlı bir çalışmayı kaleme aldık.

İktisat öğrenmeyi güçleştiren bir diğer unsur, konuların bütüncül bir biçimde ele alınmaması ve öğrencilerin çalışırken bütüncül bir şekilde çalışmamasıdır. Konular arasında bağ kurabilmek için bütüncül bir yaklaşım tarzı oldukça önemlidir. Eş ürün eğrileri ile kayıtsızlık eğrileri arasında aslında birçok benzerlik olduğunu görebilmek İçin İki konunun aynı gün çalışılması gereklidir.

Bu hususlar İktisat öğrenme konusunda ortaya çıkan sorunları aşmakta öğrencilere yardımcı olacaktır. Kuşkusuz İktisadın meslek sınavlarında kilit bir rol oynaması bu sorunun aşılmasını daha da önemli kılmaktadır.

Bu noktada adayların dikkat etmesi gereken bir diğer husus, bilgi kirliliğidir. Sınava hazırlanan aday sayısının artması ve buna paralel olarak meslek sınavlarına hazırlık kitaplarının bir sektör haline gelmesi, ticari kaygılarla uzman olmayan kişiler tarafından akademik derinliği zayıf kitapların yayınlanmasını beraberinde getirmiştir. Bu noktada adaylar İki açıdan zarar görmektedir. Hem kısıtlı finansal kaynaklarım ehil olmayan kimseler tarafından yazılmış kaynaklara yönlendirmekte hem de derinliği zayıf çalışmalarla zaman kaybına uğramaktadırlar.

İktisat Dersi Nasıl Çalışılmalı?

İktisat dersi çalışılırken öncelikle konunun çok iyi anlaşılması gerekir. Bunun için mikro iktisat, makro iktisat gibi konu anlatım kitaplarının özümsenerek çalışılması gerekmektedir.

Konulara çalışılırken konularla ilgili çıkmış sorular çözülür. Bu şekilde öğrenci çalıştığı bölümle ilgili geçmiş dönemlerde ne tarz sorular geldiğini ve ağırlık verilen kısımları görmüş olur. Diğer taraftan çıkmış sorular çözülürken, her soru çözüldükten sonra detaylı olarak yazılmış olan çözümlerin okunması tavsiye edilir (ancak bu zorunlu değildir). Bu tavsiyenin dört nedeni bulunmaktadır:

i) Konuyu keyifli bir biçimde tekrar etmek.

ii) Yanlış akıl yürütmelerin görülmesi

iii) Çözümde başka konularla ilgili püf noktaların öğrenilmesi.

iv) İhtiyaç duyulduğunda diğer seçeneklerin neden olmayacağının açıklanmış olması.

Daha sonraki süreçte özgün iktisat soruları çözülür. Sorulan çözerken öğrenci doğru yapmış olsa bile (Bu kısım İktisat Çıkmış Sorular kitabı için de geçerlidir), çözümler mutlaka okumalıdır. Çözümleri okumasının üç önemli yaran olacaktır:

i) Konuyu keyifli bir biçimde tekrar etmek.

ii) Soru doğru çözülmüş olsa bile, yanlış bir akıl yürütme varsa, bu durumu ortadan kaldırmak.

iii) Çözümde başka konularla ilgili püf noktalardan bahsetmek.

Prof. Dr. Yüksel BİLGİLİ

  Muhasebe Dersine Nasıl Çalışılmalı ?

Muhasebe dersi, öğrencilerin en çok korktukları derslerden bir tanesidir. Ancak muhasebe dersi, alan dersleri içinde en kolay olanıdır. Öğrencilerin bu dersten korkmalarının nedeni üniversite eğitimleri sırasında dersin çok zor olduğu izlenimi edinmeleridir. Aslında, muhasebe sorularının içinde sorunun cevabı yer almaktadır. Örneğin, 50.000 TL’lik ticari mal nakit olarak satın alınmıştır. Şeklinde sorulan bir yevmiye kaydında, Ticari mallar ve kasa hesabının yer alacağı aşikardır. Bu yüzden muhasebe dersine çalışmaya başladığımızda öncelikle muhasebenin çok kolay bir ders olduğu düşüncesi beynimizde yer edinmelidir.

Diğer taraftan varlık, kaynak, gelir ve gider hesaplarının işleyişini iyi kavramak gerekmektedir. Test çözerken bu hesapların işleyişini gösteren “T” yi bir kenara çizelim. Örneğin, varlık hesaplarına ait “T” yi çizip, sol tarafına “+” artı, sağ tarafına “-“ eksi koyalım. Buna göre, ilgili hesapların borcuna ya da alacağına kayıt yapalım. Zaten varlık hesaplarıyla, gider hesaplarının işleyişi; kaynak hesaplarıyla da gelir hesaplarının işleyişi aynıdır. Bunlardan birinin işleyişini bilmek yeterlidir. Daha sonra muhasebe dersinde başarılı olabilmek için okuyarak değil yazarak çalışmak gerekmektedir. Verilen sorunun ya da örneğin yevmiye kaydını kendimiz yapmaya çalışalım. Daha sonra doğru kayıtla karşılaştıralım. Hata yaptığımız hesapların neden bu kayıtta yer aldığını sorgulayalım. Bu şekilde konu çalıştıktan sonra bu konuları pekiştirmek için bol bol soru çözelim. Diyelim ki bir soru bankasını bitirdiniz, artık başka soru bankasına bakayım düşüncesine kapılmayalım. O soru bankasını çözebildiğiniz kadar tekrar tekrar çözün. Bu şekilde muhasebeyle ilgili bütün konuları pekiştirmiş olacaksınız ve soruyu okuduğunuzda cevabını tahmin edecek düzeye geleceksiniz.

Muhasebe kolay olmasının yanında unutulması en kolay derstir. Dolayısıyla, her gün en az 10-20 adet soru çözelim (bu sorular sizin çok zamanınızı almayacaktır). Bu şekilde konular hem unutulmamış olacak hem de her zaman akılda kalması sağlanacaktır.

Eğer bir kursa gidiyorsak, o haftada işlenecek muhasebe dersine gitmeden önce derste anlatılacak konulara çalışarak gidilmelidir. Böylelikle bu konular derste de dinlenildiğinde pekişecektir. Tekrar konu çalışmaya gerek kalmayacaktır. Soru çözerken yapamadığınız sorular olursa bu soruyu (soru çok basit de olsa) muhasebe hocanıza sormaktan çekinmeyiniz. Diğer yandan, muhasebe dersi ile ilgili sınavlarda çok sık sorulan konulara ait (Muhasebenin temel kavramları, stoklar, amortisman vb.) önemli ipuçları bir not defterine yazılmalı; Otobüste, dolmuşta, metroda vs. yolculuk esnasında bu notlara sürekli göz atılmalıdır. Bu yöntem diğer dersler için de uygulanabilir.

KPSS hazırlık öğrencilerinin yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi; “muhasebeyi en son çalışırım, şimdi diğer dersleri halledeyim” düşüncesidir. Bu şekilde yapıldığında sınava kadar muhasebe dersine zaman kalmamaktadır. O yüzden öğrenciler KPSS sınavında muhasebe dersinden soru yapamadıkları için KPSS puanları düşük gelmekte; bunun yanında KPSS sonrası kurum sınavlarına çalışırken bütün zamanlarını muhasebe dersine ayırmak zorunda kalmaktadır. Lütfen bu hatayı yapmayalım!